قالب وبلاگ

سفارش تبلیغ
صبا ویژن
> >

طارم گیاهپزشک

 

شهرستان طارم یکی از شهرستانهای هفت گانه استان زنجان می باشد و مرکز آن شهر آببر می باشد و در شمال استان زنجان واقع شده است و مساحت آن بالغ بر 2235 کیلومتر مربع یعنی 10 درصد کل مساحت استان می باشد که جمعیتی بالغ بر 47000 نفر را در خود جای داده است .و دارای دو بخش مرکزی و چورزق و پنج دهستان شامل گیلوان ،درام ، آببر ،چورزق ،دستجرده و دو شهر آببر و چورزق و 155 آبادی که از این تعداد 102 آبادی (66%) دارای سکنه بوده و بقیه خالی از سکنه می باشد .(53 روستا )و 5 % درصد جمعیت استان را در خود جای داده است .این شهرستان دارای دو منطقه کوهستانی و کوهپایه ای می باشد .

بافت مکانی منطقه دارای حالت امتداد (دره ای ) و با ارتفاع متوسط 400 متر از سطح دریا واقع شده است .

شاهرگ حیاتی شهرستان ، رودخانه قزل اوزن بوده که از کوههای چهل چشمه کردستان سرچشمه گرفته و پس از طی مسیر طولانی در استانهای کردستان ،‌زنجان و آذربایجان شرقی در آخرین نقطه طارم به دریاچه سد سفید رود منتهی می گردد .علاوه از رودخانه قزل اوزن حداقل 22 رشته رودخانه فصلی از کوههای شمالی و جنوبی شهرستان سرچشمه گرفته و به رودخانه قزل اوزن منتهی می گردد.

با توجه به اقلیم ویژه شهرستان که نیمه گرمسیری می باشد کشاورزی و دامداری در شهرستان رونق فوق العاده داشته و تنوع محصولات زراعی و باغی در سطح شهرستان خیلی بالا می باشد .

محصولات کشاورزی شهرستان :
زیتون  از قدیم الایام در این شهرستان تولید و زیتون این شهرستان جایگاه ویژه ای در کشور دارد .از سایر محصولات باغی شهرستان می توان به :انار، انجیر ،گردو، فندق ،‌گیلاس  و .. اشاره کرد .

شهرستان از نظر تولید محصولات زراعی موقعیت ویژه ای داشته و محصولات متنوعی در این شهرستان تولید می گردد که از جمله این محصولات می توان به سیر ،‌گوجه فرنگی ،‌پیاز ،‌باقلا ،‌نخود فرنگی ،‌گندم ،‌برنج ،‌طالبی ، کرفس ،‌نخود ، عدس ،‌لوبیا و ... اشاره کرد.

محصولات این شهرستان کلاً به صورت نوبر وارد بازارهای داخل استان و استانهای همجوار می گردد .در حالت کلی می توان گفت که سالانه بالای 50 نوع محصول زراعی و باغی در این شهرستان تولید می گردد .

شهرستان  در زمینه گردشگری دارای چشم اندازهای طبیعی ، بناهای تاریخی متعددی می باشد که از  جمله می توان به آثار باستانی قلعه سمیران  ، آتشکده روستاهای پیرهمدان (آببر ) ،‌پیرچم ، تشویر ، یخچال طبیعی روستای ولیدر ،‌غار خرمنه سر در روستای ده بهار اشاره کرد


[ چهارشنبه 90/11/12 ] [ 1:15 عصر ] [ سعید حیدری ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

سعید حیدری
کارشناس مسئول حفظ نباتات شهرستان طارم